המשפט “עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל” (יגאל אלון), נכון לדעתי גם לגבי האדם הפרטי.

הגישה ההוליסטית בעיצוב, שאותה אני מובילה, והמשפט Design Your Life In & Out מתייחסים לפנים האישיות, לחלומות ולהסטוריה האישית, כחלק מתוכנית העיצוב.

 

להיסטוריה ולעבר שלנו השפעה עצומה על מי שאנחנו, על עיצוב האישיות שלנו (הפנים/הנפש) ועל המציאות שאותה אנחנו מעצבים לעצמנו (החוץ/הבית/העבודה). 

לכל אדם, משפחה, יש  היסטוריה, עבר.  היא חלק מחייו /חייהם. בעיני עיצוב פנים שאינו מתחשב בעבר, בהיסטוריה האישית של בני הבית, ומחבר אותה לעתיד שהם חפצים בו, מחטיא את המטרה.

 

כאן נמצאת חלק מההיסטוריה האישית. יש לה מקום של כבוד!

 

טרנדים ומגמות אופנתיות הן בהחלט דבר שיש לקחת אותו בחשבון כשקובעים קו עיצובי, אבל, וזה אבל גדול, אין לתת להם לקבוע את הטון.

בעיקר כיום, כשהמגמה של קיימות, שמירה על האקלים וחשיבה “ירוקה” שמיזור הוא חלק ממנה, נותנים את הטון.

בשעה טובה החלטתם לעצב מחדש את מקום מגוריכם, או לפחות חלק ממנו. ההחלטה לא הייתה פשוטה. הרי 30 שנה גרתם בביית וכל פינה בו מוכרת לכם ואהובה עליכם. עם זאת, הרגשתם שבכל זאת הגיע הזמן לעשות שינוי. ואז, הגיע האתגר הגדול באמת. מה שומרים ואת מה זורקים? מה עם הפריטים האהובים שאגרנו במשך שנים? ושאלת השאלות: מה אם נצטרך לזרוק הכל כי שום דבר לא יתאים לעיצוב החדש?

אני מאמינה שקיים משהו מדהים, שמשדר נוכחות מעבר לזמן ולמקום, בפריט אישי שיש לו היסטוריה. תקראו לזה נשמה” או “אופי. היכולת לשלב פריטים שונים באופן הרמוני ולתת לנוסטלגיה מקום של כבוד,  היא אמנות בפני עצמה.

השראה: מעבר לזמן ולמקום: חנות לספרים נדירים. רומא, איטליה. צילום: טובה דוד

עיצוב פנים יראה יוקרתי ו”על-זמני” וישדר עניין, יוקרה והרמוניה לאורך זמן, רק אם ייעשה בתמהיל נכון. אז, ורק אז, תבטיחו לעצמכם  יצירה שתתאהבו בה כל יום מחדש. איך עושים זאת? ראשית, מאמצים את כללי הזהב שלי ליצירת אווירת יוקרה :-

 מאחורי כל עיצוב מוצלח – עומדת מחשבה תחילה
 עיצוב יוקרתי הוא על-זמני ומתקיים מעבר לזמן ולמקום
 לחשוב יצירתי – ולשלב, לשלב, לשלב…
 

 ואז מתחילים לעצב 1. חושבים “ירוק”: מחזור ו- Relocation …לרהיט .

דמיינו מקום חדש בביית לפריט האהוב ושימושים נוספים שניתן לעשות בו, כך שיתאים לחלל המחודש בלי להעמיס עליו. למשל: שידה קטנה שעמדה לצד המיטה, יכולה עם שינוי קל , לשמש כארונית אחסון מתחת לכיור בשירותי האורחים. דוגמה נוספת: ארון ספרים ישן יתאים גם לשמש כארון מזווה במטבח. טיפ: רהיט ישן יכול להשתלב בחלל מודרני בעל קווים נקיים ולהשרות בו אוירה חמה וביתית עם “שורשים” .

פינת אוכל – שולחן מעץ מלא שנקנה ביד 2 ונצבע בתנור בצבע שחור וכיסאות שנקנו בנפרד במכירת חיסול. צילום: טובה דוד

2. מחליטים על צבעים

בבחירת פלטת צבעים שתנחה אתכם בעיצוב החלל ישמו את הכלל הבא: בחרו את הצבע שישלוט בחלק ניכר מהחלל (כ-60%) בגוון ניטרלי, את הצבע המשני שישלוט בחלק קטן יותר בחלל(כ-30%) ואת צבע הדגש (כ-10%).

אבחנה נוספת שתוכלו לעשות, היא בין צבעים חמים (אדום וגווניו), קרים (כחול וגווניו) וניטרליים (שחור ולבן). הפריט או הרהיט שברשותכם, יוכל להשתלב בכל אחד מהצבעים, תלוי מה תרצו “לשדר” ותלוי בגודלו. אם תרצו שלא יתעלמו ממנו – בחרו בצבע דגש , אבל זהירות!!! רק אם המדובר ברהיט קטן.

בשאר המקרים, רצוי לבחור בשתי האפשרויות האחרות. טיפ: כשבוחרים צבעים לריהוט או לקירות הפנים, חישבו איזו תחושה הייתם רוצים וצריכים שהוא “יחזק” – כי הרי זוכרים שהמוטו הוא:- Design Your Life In & Out – את התחושה החמה והאינטימית או את האווריריות והקלילות. שימו לב – איזון והרמוניה נדרשים לא רק בטבע… .

השראה לשילוב צבעים אפשר לקבל בכל מקום. בתמונה: עיצוב חלון ראווה. צילום: טובה דוד.

 3. בוחרים סגנון עיצובי

אם הסגנון השולט הוא מודרני, המאופיין בקווים נקיים וישרים יתכן שתרצו שהרהיט הישן העשוי עץ טבעי, יעניק “טוויסט” לאווירה ויכניס קצת “חום” לחלל. במקרה זה, להעניק לרהיט חידוש בעל אופי כפרי באמצעות טכניקת צביעה בשם : Distressing, המדגישה את קווי המתאר של העץ.  אם הסגנון החדש של העיצוב נוטה לכפרי – קלאסי, כדאי, לבחור בטכניקה של “צביעה בתנור” בגוון הרצוי, כך שלא ייראו קווי העץ הטבעי, מה שיעניק לו מראה “מודרני” ויוקרתי יותר.  טיפ: כדי להפוך רהיט ישן/ מחודש ל”נקודת מיקוד” Focal Point בחלל מודרני, בחרו בגוון המנוגד לצבע השליט. אם תרצו לשלבו בחלל, בחרו לצבוע אותו בגוון השליט.

 4. מעניקים פנים חדשות לרהיט ישן

במידה והחלטתם להשאיר רהיט במקומו במסגרת העיצוב  החדש, כדאי לרענן אותו, להעניק לו מראה יוקרתי ולהתאימו לסגנון החדש. האמצעים לעשות זאת רבים ומגוונים.  אומרים ששינוי הוא טעם החיים ואף פעם לא מאוחר מידי לשנות או להשתנות. אם זה נכון לגבי אנשים, לגבי חפצים – על אחת כמה וכמה. טיפ: צבע, פרזול, החלפת משטח, הדבקת טפט ועוד, יכולים לשנות מהיסוד מראה של רהיט.

ארון ישן וקונסולה שנצבעו בלבן שולבו במטבח מודרני. אוירה של פרובאנס בבית בכפר סבא. צילום: טובה דוד.

 

5. משלבים חומרים

עץ, אבן, מתכת, נירוסטה, זכוכית, שיש . לחומרים ישנן תכונות המגדירות אותם, בדיוק כמו את הצבעים: חמים (אדום לגווניו) או קרים (כחול לגווניו) וניטרליים (שחור, לבן, כסף, זהב). לרוב עץ נתפס כחומר חם. אם מעוניינים “לקרר” סלון בעל רהיטי עץ ו/או גוונים חמים, כדאי לשלב בו פרטי נירוסטה, זכוכית וחומרים נוספים שיכניסו אוירה קלילה לחלל ויאירו אותו. טיפ – זכרו כי תכונות החומר אינן עומדות בפני עצמן. הן תלויות בשאר העיצוב בחלל. לדוגמה, משטח שיש במטבח בגוון שמנת ייתן תחושה כפרית וחמה יותר מאשר אותו שיש בגוון אפור או שחור. חומר כמו נירוסטה למשל,  יכול להעניק “ערך מוסף” ויוקרה לכל חלל אם נשלב אותה בזהירות, למרות העובדה שהיא “חומר קר”. 

 

 

לסיכום, זכרו – Design Your Life In & Out . אם אתם חושבים לשפץ או לעשות שינוי כלשהוא בביית, קחו תמיד בחשבון את ההיסטוריה שלכם, האישיות שלכם ושאלו את עצמכם מה יעשה לכם טוב, לא מה יהיה הטרנד הבא…! בהצלחה! 

 

להזמנת ייעוץ ליצירת שינוי לחצי כאן לשליחת הודעה או התקשרי:-

טובה דוד – תכנון ועיצוב פנים 050-5657975

Design Your Life In & Out 💃 Therapy By Design